نیت نمی کنم

نوشته است نگرانم که  آیا این مدرسه ای که می خواهم کودکم را ثبت نام کنم در آموزش موسیقی می تواند خوب عمل کند یا نه؟ مادر دیگر جواب داده که موسیقی را می توان در آموزشگاه فلان ثبت نام کرد مهم آموزش زبان انگلیسی و فرانسه است که در این دبستان داده می شود!

جستجو ادامه دارد و بیش از تبلیغات مدرسه ها نگرانی های عجیب والدین آدم را عصبی می کند.

یکی از این دبستان ها نوشته است ورزش برای کلاس اول و دوم فوتبال و شنا ، برای کلاس سوم تیراندازی با کمان ، کلاس چهارم تیراندازی با تفنگ و کلاس پنجم ،سوارکاری!

یعنی هم قوانین آموزش پرورش را پشم کرده اند و هم والدین با جیب گرامی را.

شاید خودشان هم تاکنون فکر نکرده باشند که قرار است در پایان دوره ی دبستان چه چیزی تحویل جامعه بدهند،مثلا" یک ورزشکار حرفه ای ! یا یک بچه ای که قرار است سوار اسب شود و در یک دست تفنگ و دست دیگر تیر و کمان بتازد به سوی دبیرستان و هرجا به رودخانه ای برخورد کرد شناکنان از آن بگذرد و توپی را هم شوت کند!

مدرسه های دوزبانه هم که می خواهند در یک تایم درس ها را به زبان پارسی و در تایم بعد همان درس را به زبان انگلیسی وارد مغز کوچک کودکان بازیگوش کنند.

مدرسه ای هم پیدا شده این وسط که پز منوی غذایش را میدهد! و یکی دیگر پز میدهد که مراسم جشن و اردو ها را دارد باشکوه تر از سایرین برگزار می کند.یکی هم برای تبلیغ آموزش موسیقی اش در سایت مدرسه تعدادی عکس گذاشته که خانمی دارد برای بچه ها تنبک می زند و بچه ها دست می زنند!!!

خوب عزیز من ، اگر کسی بخواهد بچه اش سوارکاری یاد بگیرد یا تنبک بزند خودش برمیدارد بچه را می برد در یک کلاس مخصوص همین کار ثبت نام می کند ، شما لطف کنید همان چندکتاب را که کارشناسان زحمت کشیده اند و هر سال مسایل ساده ی ریاضی اش را پیچیده تر و مسایل علومش را سخت تر و دروس دینی اش را هزار برابر کرده اند ، به این کودکان موش آزمایشگاهی ما درس بدهید ، و بار تدریس آنها را از دوش مادر بردارید ، بقیه کارها پیش کش.

آنوقت می روید سر اصل مطلب که" از هرچه بگذری سخن دوست که همان پول باشد خوش تر است" و خلاصه عاشق چشم و ابروی کودکتان نیستند که آموزش موسیقی و فرانسه و تیراندازی می دهند و برایش جشن های باشکوه می گیرند بلکه آنها" عاشق بند کیفتن و تا پول داری رفیقتن"! شهریه ی سطح پایین ترینشان پنج میلیون است و بسته به سایر کارها همین طور بالا می رود و تا ده میلیون برای نه ماه درس خواندن یک کودک دبستانی می رسد!

حالا من نمی دانم وزیر بهداشت عزیز که شعار افزایش جمعیت می دهد آیا وقت نمی کند چند دقیقه با این وزیر آموزش پرورش عزیزتر گپ بزند ببیند در کشور به اندازه ی کافی مدرسه داریم که این تولید انبوه فرزند  شش سال بعد بتوانند واردش شوند و آیا کیفیت این مدارس تحت کنترل است و یا مثلا" ممکن است در یک روستای سیستان بلوچستان ساختمان مدرسه ای را به یک شرکت اجاره بدهند و کودکان را به خرابه ها بفرستند برای درس خواندن! (چنین اتفاقی افتاده ولی ما سعی می کنیم باور نکنیم)

و یا ایشان یک نامه نگاری چند خطی با وزیر کار و رفاه نمی نمایند ببینند آیا برای این والدین بدبخت که قرار است حداقل به نیت پنج تن پنج فرزند بیاورند و حتی گفته شده به نیت امام هشتم و چهارده معصوم دست به کار شوند و با این وضع مادر بدبخت خانه نشین و مشغول زاد و ولد و پخت و پز باشد بیست و چهار ساعته و پدر بدبخت تر پول دربیاورد بیشتر از بیست و چهارساعته ، آیا امنیت شغلی دارد و اصلا" کار دارد که برود کارکند و پول دربیاورد و برای تحصیل هر فرزندش حداقل پنج میلیون تومان بپردازد! بدون شک مدارس دولتی که آنها هم کمتر از پانصدتومان نمی گیرند جا برای پذیرش این گونه نیت ها نخواهند داشت. فرض کنیم کار موجود باشد و مدرسه هم رایگان شود ، مسکن چی؟ حمل و نقل و ترافیک چی؟ این نسل به تولید انبوه رسیده هم حدود بیست سال بعد خودشان دوباره کار می خواهند و مسکن می خواهند و بچه هایشان مدرسه می خواهند و.  و.  و.

اصلا" این خانواده ی خوشبخت قرار است با چه نوع اتومبیلی سفر بروند؟ هان؟

خوشبختانه مردم این قدر با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کرده اند که عقلشان برسد برای تولد و تربیت هر کودک چقدر امکانات در اختیارشان هست!

 

دارم حساب کتاب می کنم ببینم اگر گل پسر را بفرستم مدرسه ی ده میلیون تومانی باید چه چیزهایی را از سبد خانواده حذف کنم؟!   متفکر

 

/ 7 نظر / 10 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. ضمن تبريک عيد سعيد مبعث، برای مطالب زیر دعوت شده اید: ********** [گل] دو داستان زیبا و خواندنی [گل] ## جزاى بدگمانى به شوهر ## بیرون آوردن النگوى عروس از دریا *********** ## دوستداران حجامت یادداشت کنید؛ ## [گل][گل] بهترین روز حجامت در سال ۱۳۹۳ [گل][گل] # # # به همراه تقويم سالنماي حجامت 1393 # # # *********** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] # تفاوت اسلام و ایمان و تقوی و یقین # تقدیرات خدا چقدر زیباست # پرهیز از اُنس زیاد با مردم *********** [گل][گل] از چه زمانی حضرت علی بن ابیطالب(ع) ملقّب به «امیرالمؤمنین» شدند؟ [گل][گل] [گل][گل] هدیه‌‌ای بسیار ارزشمند و قیمتی به مناسبت ولادت حضرت علی(ع) [گل][گل] *********** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]

هاله مامان رادین

آخه موضوع آینه که افزایش جمعیت شامل حال خانواده های فرهیخته نمیشه و بیشتر افراد کم درآمد به این روند ادامه میدن و چند سال بعد تعداد بیکار و معتاد و... زیاد میشه و این براشون کافیه. وگرنه مدارس دولتی که بچه کلی دیکشنری بخشش کامل میشه و غیر انتفاعی هم که شهریه زیر سه میلیون نیست. خیلی از ما مجبوریم چیزای زیادی از سبد خانواده کم کنیم و بچه مون رو بفرستیم غیرانتفاعی تا کمتر در معرض بعضی از آسیبها باشه.

مینا

دولت که حرف مفت زیاد میزنه یادمه قدیما هرجا می رفتیم از بسته بیسکویت گرفته تا دیوار نوشته های خیابون ها نوشته بودند فرزند کمتر زندگی بهتر بعد به ما که زیاد بودیم خیلی بر میخورد حالا بعد از 35 سال حرف شون برعکس شده اون زمانها ما چقدر سرکوفت می شنیدیم از اینکه 2 تا فرزند نیستیم * این مدارس رو کسی نمیره جز از ما بهترون ها شما فکر میکنی مثلآ کسی که 7 تا فرزند داره میره مثلآ برای هر کدوم از بچه هاش 5 میلیون هزینه میکنه ؟!!!! نه بابا ما 7 تا فرزند هستیم ولی همه مون تو مدارس عادی و دولتی درس خوندیم . یکسال تو غیر انتفاعی بودم ولی فهمیدم همشون دنبال پول هستند و مدرسه عادی و دولتی بهتره ولی اگر مدرسه خصوصی و غیر انتفاعی بودم فکر کنم هرچه بیشتر پول می دادیم معدل مون بالاتر میشد این مدارس هیچ جنبه آمورشی نداره فقط جهت خالی کردن جیب مردم و پر کردن جیب یه عده آدم راحت طلب شده * البته با این وچود پدرم دو برادر کوچکترم رو تا دبیرستان غیرانتفاعی فرستاد چون ترس داشت که تو مدارس عادی به پسرها تجاوز کنند ولی برادرم تعریف میکرد که تو مدرسه خصوصی و غیر انتفاعی شون بچه ها حشیش لای دفترش میذاشتند ! و یا خیلی کارهایی که تو مدار

مینا

مگه ماها که تو مدرسه عادی و دولتی درس خوندیم بد شدیم؟ اتفاقآ بنظر من این موضوع برعکسه دانش آموزان تو مدارس غیر انتفاعی خیلی لوس و ننر بار میان نمره بخوان با کمترین زحمت بدست میارند احترام رو هم با دادن رشوه بدست میارند اتفاقآ اکثر پسرهای ثروتمند و دخترانی که تو چنین مدارسی هستند اکثرآ اعتیاد دارند و افراد بی ادب و بی اخلاقی هستند بیشتر همکلاسی های برادرم که تو غیرانتفاعی بودند اکثرآ معتاد شدند و بعضی هاشون هم کشته شدن و یا خودکشی کردن و حتی وارد دانشگاه هم نشدند برعکس اکثر کسانی که تو مدارس دولتی هستند با اخلاق تر و با ادب تر و سازگاری بیشتری از خودشون نشان میدن

مینا

مگه ماها که تو مدرسه عادی و دولتی درس خوندیم بد شدیم؟ اتفاقآ بنظر من این موضوع برعکسه دانش آموزان تو مدارس غیر انتفاعی خیلی لوس و ننر بار میان نمره بخوان با کمترین زحمت بدست میارند احترام رو هم با دادن رشوه بدست میارند اتفاقآ اکثر پسرهای ثروتمند و دخترانی که تو چنین مدارسی هستند اکثرآ اعتیاد دارند و افراد بی ادب و بی اخلاقی هستند بیشتر همکلاسی های برادرم که تو غیرانتفاعی بودند اکثرآ معتاد شدند و بعضی هاشون هم کشته شدن و یا خودکشی کردن و حتی وارد دانشگاه هم نشدند برعکس اکثر کسانی که تو مدارس دولتی هستند با اخلاق تر و با ادب تر و سازگاری بیشتری از خودشون نشان میدن

لي‌لي كتابدار

واقعا آدم از شنيدن اين مسائل ناراحت ميشه. انگار هدف اصلي كه بالا بردن دانش و بينش بچه هاست كمرنگ تر ميشن.

روشن ترین نور

وای از این بحث که داغ بودنش این روزها واقعا آدمو میسوزونه ..اینقدر چشم و همچشمی زیاد شده که حاضرن بچه هاشون را دقیقا یک ساعت و نیم در ترافیک بفرستند مدرسه و یک ساعت و نیم برگردند..!!طفلکی بچه ها که قربانی افکار ما میشن.. من هم در گرداب این مدرسه ها و تبلیغات دارم دست و پا میزنم..