آب را چگونه هدر بدهیم!

خیلی وقت است که رسانه ها صحبت از کم آبی می کنند . مردم را می ترسانند از اینکه برای نسل بعدی به اندازه ی کافی آب شیرین موجود نخواهد بود و جنگ بین بشر در سالهای بعد بر سر منابع آب خواهد بود.

اما آیا به غیر از این تبلیغات هشداردهنده و ترساندن نسل آینده که اکنون در غالب کودکانی ناتوان چشم به رسانه ها دوخته اند  کار اصولی و تدبیر اساسی هم صورت گرفته است؟

از زبان کارشناسان مربوطه شنیده ام که  حدود نود درصد آب شیرینی که هدر می رود مربوط به پوسیدگی لوله های انتقال آّب می باشد و فقط ده درصد از آب در مصارف خانگی با اسراف مردم هدر می رود! پس چرا چسبیده ایم به جلوگیری از هدر رفتن همین ده درصد و هیچ کاری برای آن نود درصد نمی کنیم ؟ غیر از این است که نظر کارشناسان در این زمینه هم مثل سایر موارد به گوش دست اندرکاران نمی رسد؟ و یا به گوششان می رسد ولی هزینه بر بودن تعویض لوله های فرسوده بعلت دوراندیش نبودن دست اندرکاران پشت گوش انداخته می شود؟آیا باید همیشه بعد از بروز مشکل به چاره اندیشی بیفتیم؟ خشک شدن دریاچه ی ارومیه و هامون و زاینده رود کافی نیست تا بفهمیم چاره اندیشی قبل از وقوع حادثه لازم است؟

از نود درصد آب که بگذریم و برگردیم سراغ همان ده درصدی که خودمان داریم هدر می دهیم به نکات جالب توجه دیگری می رسیم:

در چند روز گذشته ساختمان های زیادی را دیده ام که به طریقه ی راپل شستشو می شوند یعنی یک شرکتی دارد با راپل ساختمان شویی می کند! یک نفر با طناب از پشت بام آویزان می شود و با شلنگ آب فشار قوی که به دستش می دهند نمای آپارتمان را می شوید. هفته ی قبل آپارتمان روبرویی ما همین کار را کرد و تقریبا" بیست برابر آبی که برای شستشوی یک خودرو لازم است هدر داد. بلافاصله چشم و همچشمی اش به آپارتمان ما کشید و در جلسه ی دیروز ساختمان درخواست شستشوی راپل آپارتمان داده شد و همه موافقت کردند بدون اینکه کسی به فکر آبی باشد که در این کار هدر می رود.شاید لازم باشد در اینجا هم مسئولان ممنوعیتی اعلام نمایند تا در این تابستان گرم با بحران کم آبی مواجه نشویم.

مسئله ی دیگری که سالهاست مورد بی توجهی قرار گرفته میزان قابل توجه آبی است که در توالت ها  مورد مصرف قرار می گیرد! هیچ فکر کرده اید میزان آبی که در یک بار سیفون کشیدن هدر می رود چند برابر میزان آب مورد استفاده در مسواک زدن و ظرف شستن است . چرا باید این آب کمیاب و گرانبها که با زحمت فراوان تصفیه می شود در چاه های فاضلاب تخلیه شود؟ چرا با انجام یک لوله کشی دوگانه در منازل مسکونی آب غیر قابل شرب را به سرویس های دستشویی هدایت نمی کنیم تا آب شیرین هدر نرود؟ اگر به نظرتان این حرف خنده دار و غیرممکن می رسد عرض کنم که از سالها پیش همین لوله کشی دوگانه در اغلب منازل برخی کشورهای اروپایی اجرا شده و آنها با وجود دارابودن منابع آبی بیشتر از کشور ما  دارند با دقت از آب شیرین خود محافظت می کنند.

هر وقت صحبت از هزینه برای صرفه جویی می شود طرح ها مسکوت می مانند و بایگانی می شوند . منظور بنده نیز از درج این مطالب نفی نیاز به صرفه جویی در مصرف نیست بلکه درخواست برای انجام کارهای اصولی تر برای حفظ منابع آب شیرین برای نسل های آینده است.

/ 0 نظر / 28 بازدید