فتح پرچم

بچه ها این روزها علاقه ی چندانی به بازیهای نسل ما نشان نمی دهند.گناهی هم ندارند حالا تک فرزندی بر بیشتر خانه ها حاکم است و والدینی که هر دو شاغل هستند.ارتباط بین فامیل و آشنایان و همسایه ها هم هر روز گسسته تر می شود و  بچه  تنها دوستی که می تواند به در دسترس بودنش اعتماد کند کامپیوتر است و بس.

آن روزها بازی منچ و مارپله از بازیهای روزانه ی ما بود.روپولی , فکر بکر, دوز و.....

ولی بازی فتح پرچم بازی محبوب و دردسرساز من و برادرم بود.در این بازی دو نفره هر فرد چهل مهره داشت که یکی از آنها پرچم بود یعنی مهم ترین مهره ای که نباید به دست دشمن می افتاد .تعدادی بمب داشتیم و سایر مهره ها شامل درجات نظامی ازسرتیپ و سرهنگ و سرگرد و ستوان و گروهبان وسرباز بودند.چند مهره جاسوس هم داشتیم که فقط آنها می توانستند بمب را خنثا کنند و درجات بالای نظامی را بزنند.برچسب مهره ها در یک سمت آنها بود بطوریکه طرف مقابل تمام مهره ها را به یک شکل می دید و هنر بازی خودش بود که بتواند بمب را از سرباز تشخیص دهد.مهره های یک نفر آبی و دیگری قرمز بود.هر کس می توانست پرچم طرف مقابل را پیدا کند برنده می شد.

جالب بود که در صفحه ی بازی دو دریاچه ی کوچک هم طراحی کرده بودند تا بچه های نسل ما بیشتر به خلق و خوی واقعی جنگ عادت کنند!

ما آن روزها مثل یک سرلشکر واقعی می نشستیم و تمام مهره های بازی را با چیدمان خاص خود در صفحه ی جنگ جا می دادیم.چیدن مهره ها با فکر کمی وقت می گرفت ولی خود بازی ساعتها طول می کشید.

من در این بازی خیلی استاد بودم و برادرم که حریف من نمی شد جر زنی می کرد و کارمان به دعوا می کشید.نتیجه اش هم پاره شدن صفحه ی بازی توسط مادرم بود که می گفت دیگر حق ندارید فتح پرچم بازی کنید.

چند روز که می گذشت پول تو جیبی هایمان را جمع می کردیم و دوباره یک فتح پرچم جدید می خریدیم!

واضح است که چند روز بعد دوباره دعوایمان می شد !و دوباره فتح پرچم را از دست می دادیم.

در موتور ها ی جستجو بدنبال عکسی از این بازی زیبا و مهیج گشتم ولی افسوس که هیچ عکسی نیافتم.شاید تمام فتح پرچم ها به سرنوشت مشابه بازی ما دچار شده باشند که هیچ کس تصویری از آن را در دست ندارد.

/ 6 نظر / 13 بازدید
vahid

http://baazihaa.com/2012/05/17/stratego-%D9%81%D8%AA%D8%AD-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-2/

نام این بازی stratego است و در آدرس پائین می توانی بیشتر در باره اش بدانی http://baazihaa.com/2012/05/17/stratego-%D9%81%D8%AA% D8%AD-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-2/

mohsen

http://forum.persiantools.com/attachment.php?attachmentid=237749

محمد ص

انگار قصه ی منو تعریف میکنین. ولی انگار الان نسخه ی پیشرفته شو دارن تو تهران میفروشن. من سرچ زدم تو نت پیداش کردم.

حسام

منم یهو نصفه شبی زد به سرم و فتح پرچم رو سرچ زدم و رسیدم ب اینجا! قشنگ نوستالژی مشترک ماست :) بدجوری پایه شدم این نسخه خارجی ش رو بخرم همین پس فردا! فردا ک سیزده ب دره :))

مهدی بیگدلی

سلام خسته نباشید مناز قم تماس میگیرم اگه لطف کنید یک نمونه از بازی فنح پرچم رو میخواستم اطف راهنماییم کنیید باتشکر