یک خواب راحت!

در چند ماه گذشته , کتابفروشی های این شهر , میزبان خوبی برای برآورده کردن نیازهای گل پسر بوده اند. نیازهایی که در چهار سال قبل برآورده نشده بود و حتی استفاده ی مکرر از کتابخانه های عمومی کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم نتوانسته بود جبران کمبود های کتابفروشی های سطح شهر را بکند.

 

حالا گل پسر در میان شهر کتاب ها قدم می زند و خودش کتاب انتخاب می کند.

این روزها کتاب مورد علاقه اش " گریگور و سفر به اعماق زمین " است. او آنچنان شیفته ی این کتاب شده که هنوز جلد دوم را تمام نکرده , جلد سوم و چهارم و پنجمش را هم خرید!

 

داستان کتاب آمیخته ای از واقعیات زندگی به همراه تخیل است. در این کتاب سعی شده ادب و راه و رسم درست زندگی کردن, دروغ نگفتن , مهربان بودن و در همه حال و همه جا , راه درست را انتخاب کردن , به زبان ساده و در قالب یک داستان نیمه تخیلی  به نوجوانان آموزش داده شود.

اما متن این کتاب برای گل پسر به دلیل ریز نوشته شدن و طولانی بودن سخت است و او نمی تواند خودش به تنهایی مقدار زیادی از کتاب را بخواند. از این جهت دست به دامان من شده تا شبها مطابق عادت دیرینه ی مان برایش کتاب بخوانم.

هر جلد کتاب حدود 27 بخش دارد. ابتدا خواندن را با شبی یک بخش شروع کردیم اما جذاب بودن کتاب باعث شد گل پسر طالب بخش های بیشتری باشد.

دیدن اشک های مشتاق او که پس از اتمام هر بخش در چشمانش حلقه می زد , زمینه ای شد برای یک قانون گذاری! برای اجرای سیاست تشویق در جهت تقویت کردن یک عادت مطلوب!

به گل پسر گفتم که اگر بتواند نیمه شب هایی که از خواب بیدار می شود , به تختخواب مامان و بابا مهاجرت نکند شب بعد می تواند انتظار خواندن سه بخش از کتاب گریگور را داشته باشد.

لازم به ذکر است که درست تا قبل از این قانون تشویقی تقریبا" نود درصد شب ها , شاهد حضور ایشان و تنگ کردن جا, لگد خورن و درنهایت بیرون انداختن یکی از والدین از تختخواب بودیم! که گاه نیمه شب و گاه نزدیک صبح اتفاق می افتاد.

اما درست از شبی که قانون تشویقی فوق , لازم الاجرا شد , گل پسر تمام شب را در اتاق خودش می ماند و صبح ها به محض بیدار شدن اعلام می کند که برای آن شب منتظر خواندن سه بخش می باشد!

 

خواندن سه بخش از کتاب در حدود یک ساعت کامل زمان می برد!

اما ارزش یک خواب راحت را دارد!!!

/ 0 نظر / 6 بازدید