تلسکوپ ممنوع

دو سالی هست که گل پسر دلش تلسکوپ می خواهد ولی هنوز برایش نخریده ایم. اوایل فکر می کردم یک آرزوی زودگذر است که با دیدن انیمیشن های فضایی شکل گرفته است و اهمیتی به آن نمی دادم ولی با گذشت زمان این آرزو پر رنگ تر شد .

مدتی است که دارم سایت ها را زیر و رو می کنم تا بفهمم چه تلسکوپی برای گل پسر مناسب است.در سایت های ایرانی فقط تبلیغ تلسکوپ ها را یافتم بدون اینکه اشاره ای به سن کودک منطقه ی سکونت و یا کاربرد دقیق هر نوع تلسکوپ شده باشد.تنها چیزی که می توان فهمید قیمت های متفاوت میلیونی آن هاست!

وقتی در ایران باشی ولی در تهران زندگی نکنی دیگر تفاوت چندانی نمی کند که در یک شهر مدرن زندگی کنی یا یک روستای دور افتاده؟!تنها چیزی که در بازار محل سکونتت پیدا می کنی اجناس چینی درجه چندم است .

در سایت های غیر ایرانی اطلاعات جامع و کاملی در مورد استفاده از هر نوع تلسکوپ درج شده است.مثلا" گفته شده اگر در منطقه محل سکونت شما با چشم غیر مسلح بتوان بیش از پنج ستاره را دید فلان تلسکوپ برای شما مناسب است.فورا" دویدم و به آسمان شهرم نگریستم .آلودگی هوا بیش از انتظار بود و تنها ستاره ی قطبی را می شد دید!

بعد از اینکه بالاخره مدل ظاهرا" مناسبی را یافتم به قسمت خرید اینترنتی رفتم و با جمله ی آشنایی که بارها دیده بودم روبرو شدم:

" فروش این وسیله به کشور محل سکونت شما امکان پذیر نمی باشد" 

/ 0 نظر / 4 بازدید