زندگی صفحه ی شطرنج نیست

آقای ملون را یادتان هست؟

آن روزهای دهه ی شصت در میان تمام سختی ها ، آقای ملون بود که صبح های جمعه در برنامه ی رادیویی" صبح جمعه باشما" با صدای هنرمندانه ی مرحوم " منوچهر نوذری" خنده بر لب هایمان می آورد.

 

اگر یادتان نیست یا سن تان قد نمی دهد برایتان می گویم که او نمونه ی کامل کسی بود که در مواجهه با شرایط مختلف  به سادگی رنگ عوض می کرد و حرف هایش را صد و هشتاد درجه تغییر می داد تا بتواند به مقصودش برسد.

 

برای بعضی از آدم ها هدف وسیله را توجیه می کند.

تا یک سال قبل تبلیغ می کردیم برای جلوگیری از بارداری.  یکی از معیارهای مهم بهداشتی مان در مراکز بهداشت درصد پوشش تنظیم خانواده بود. بصورت رایگان می فرستادیم مردم را تا لوله هایشان را ببندند و بصورت رایگان قرص های پیشگیری از بارداری و وسایل دیگر در اختیارشان می گذاشتیم  نه فقط برای اینکه رشد جمعیت را کنترل کنیم بلکه می خواستیم جلوی بارداری های ناخواسته را بگیریم چون می دانستیم مردم خودشان آنقدر عقل دارند که بفهمند برای بهبود زندگیشان به چند فرزند نیاز دارند، فقط کافی بود برایشان توضیح بدهیم که بین دو بارداری چند سال فاصله گذاری نیاز است و در چه سنی و در چه شرایطی باید از چه وسیله ای برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته استفاده کنند. همان روزها زن جوان روستایی که وضع مالی اسفباری داشتند و یک فرزند یک ساله داشت و بارها و بارها سعی کرده بودیم توجیه اش کنیم که روش طبیعی برای پیشگیری از بارداری اش مناسب نیست و گوش نمی کرد ، آمده بود با بارداری ناخواسته و اشک می ریخت. ناراحتی اش دوبرابر شد وقتی که فهمید بارداری ناخواسته اش دوقلو هم هست! در نهایت فرزندانش در میان افسردگی شدید والدین به دنیا آمدند چراکه او حتی نتوانست هزینه ای راکه برای سقط غیرقانونی لازم بود فراهم کند!

 

حالا آمده اند عده ای معدود و برای میلیون ها آدم تصمیم گرفته اند!

حالا دیگر هیچ وسیله ای برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته در مراکز بهداشت موجود نیست. حالا دیگر شاخصی به نام درصد پوشش تنظیم خانواده در کشور معنا ندارد.

حالا دیگر هر کس اقدام به بستن لوله ای کند قرار است دو تا پنج سال زندان برود!!!

 

و هیچ کس نگران فرزندان ناخواسته ای که پا به این دنیای غریب می گذارند نیست.

هیچ کس به فکر سلامتی زنی که فاصله ی ضروری بین بارداری هایش را رعایت نکند نیست.

هیچ کس به فکر نوزادانی که سر راه رها خواهند شد و جایگاهی در هیچ خانه ای نخواهند داشت نیست.

هیچ کس به فکر شکم هایی که گرسنه به خواب خواهند رفت نیست.

هیچ کس به فکر ویروس های ایدز و هپاتیت که بعد از کمیاب شدن وسایل پیشگیری کننده ، قرار است آزادانه بین پارتنرها مهاجرت کنند و آمار وحشتناکی که از این بیماری ها به وجود خواهد آمد نیست.

و هیچ کس به فکر زیاد شدن سقط های غیرقانونی، سقط های غیربهداشتی و عوارض آن نیست.

 

ازدیاد جمعیت باید به چه قیمتی تمام شود؟

یادمان باشد که پیشگیری از بارداری های ناخواسته به اندازه ی رشدجمعیت ضرورت دارد.

یادمان باشد که فرزندان ناخواسته ای که قرار است در دنیا رها شوند روح دارند.

زندگی صفحه ی شطرنج نیست که روزگاری ممنوع و جرم باشد و روزگاری دیگر ورزش فکری!

و یادمان باشد که هرگز و هرگز قانون های ممنوعیت و مجازات نتوانسته اند جلوی انجام شدن کاری را بگیرند بلکه آن اعمال را از آشکار به پنهان برده اند, جایی که دیگر هیچ نظارتی بر آن نیست . 

و این روزها کم نیستند کودکانی که به جرم فرزند چهارم بودن از داشتن دفترچه ی درمانی محروم مانده اند اما این مجازات نتوانسته جلوی به دنیا آمدنشان را بگیرد!

 

همانگونه که خانواده ها در برنامه های فرزندپروری شان تشویق را جایگزین تنبیه کرده اند , بهتر است جامعه پروری نیز بر مبنای سیاست های تشویقی پیش برود.

/ 5 نظر / 6 بازدید
روشن ترین نور

چه خوب نوشتی ری را ...برای چند نفر خواندمش این پست را .. کلیپی از یه روحانی منتشر شده با یه حرفهای عجیب غریب و تقریبا چندش آور راجع به تکثیر و تولید مثل..!!!! چراااااااااااااااااا واقعا؟؟!![گریه]

گلدونه

وااي ريرا چقدر قشنگ اين مساله رو بيان كردي من مدتهاست دارم رو اين موضوع فكر ميكنم جدا از اينكه به شدت مخالف بچه دار شدن تو اين اجتماع بيمار هستم نفس اين داستان و اين تصميمات خيلي ازارم ميده خيلي عصبي ام و وقتي خيلي عصبي ام ذهنم قفل ميشه و نمي تونم چيز ي گبم يعني مي تونما فقط فحش خواهر مادر به ذهنم مي رسه ! به خط به خط پستت لايك

گلدونه

تو خيلي وقته برا من كامنت ميزاري اما هيچوقت آدرس وبلاگت رو نميذاشتي چقدر حيف كه اين همه مدت جايي به اين خوبي بوده و من از خوندنش غافل بوده ام

مامان آوینا

سلام عزیزم من بار اول به ولاگنون آمدم. کاملا با نظر شما موافقم . افای مکارک گفتند هر خانواده باید حداقل 3 تا بچه داشته باشه البته من خودم 7 بجه دارم! . و باز گفته:کاهش جمعیت جهان سوم، توطئه آمریکا و اسرائیل بود زیرا از افزایش جمعیت جهان سوم احساس خطر کردند و طرح های عقیم کردن زنان و مردان را پیشنهاد دادند، ما نیز به دام آنها افتادیم. کسانی که در حال تغییر بافت جمعیت هستند سبب ایجاد مشکل برای کشور می شوند و امیدواریم در جامعه بیداری نسبت به این موضوع حاصل و مشکلات حل شود. مردی که از عهده مخارج زندگی دو تفره بر نمی آید چه جوری سه تا بچه بیاره صبح تا شب هم که کار کنه هزینه هاش تامین نمیشه گذشته از اون و از مهمتر نیازهای روحی حانواده اش هست . کی می تونه با بچه اش بازی کنه . حرف بزنه و ... من نمی دونم اینا چه فکری می کنن.

محیصا

سلام میخونمتون و باید بگم عالی بود این متن, لذت بردم.[گل]