پیدا کنید پرتقال فروش را!

با کمال احترام باید بگم که نصف حرفهایم راجع به آیین چهارشنبه سوری را پس میگیرم!

چیزی که من دیشب در تهران دیدم بیشتر شبیه یک نوع جنگ بود.راستش تاکنون چهارشنبه سوری تهران نبودم ولی کمی غافلگیر شدم. دیشب در محدوده ی چهار آپارتمان اطراف خانه ی ما به اندازه ی تمام آن فشفشه و نورافشانی هایی که دولت زحمت میکشد و در مراسم بیست و دو بهمن خرج می کند  توسط گروه های خودجوش مردمی استفاده شد !هر گروهی که محموله اش تمام میشد گروه دیگری برای به رخ کشیدن محموله اش جلو می آمد! 

کم خطر ترینش که بالون آرزوها بود در حدود پنجاه تایی در محوطه ای که از پنجره ی خانه دیده میشد ، به هوا فرستاده شد.تقریبا" هرخانمی چندتا بالون فرستاد هوا.

جالب ترین کشف بنده این بود که هیچ پسربچه ی کم سن و سالی را در حین آتش بازی ندیدم.اغلب آتش بازها پسران بالای بیست سال بودند و از همه جالب تر خانواده ای بود با یک پدر چهل و خرده ای ساله و مادر سی و خرده ای ساله که محموله ی پر و پیمانی از انواع فشفشه ها و آتش افشان ها داشتند و پی در پی خیابان را زیررگبار  میگرفتند درحالیکه پسربچه ی چهارساله و دختربچه ی هشت ساله شان مات و مبهوت در گوشه ی خیابان نگاه می کردند و هراز چندگاهی دستی به فشفشه ها می بردند.

با این توصیف من مانده ام که این همه گلودریدن های تلویزیونی برای فرهنگ سازی قرار است فرهنگ چه کسی را عوض کند؟! پدر و مادرها را ؟ یا این کودکان کم سن و سال را؟

و در نهایت تنها چیزی که ندیدم آتشی بود که روشن شود و کسی که از روی آتش به هوای نگهداری از سنت بپرد! حالا پیدا کنید پرتقال فروش را ! یعنی این حجم بی اندازه ی فشفشه و مواد آتش زا و نورافشان و بالن ، خودبه خود به کیسه های مردم راه پیدا کرده اند و یا با یک برنامه ریزی تاجرانه ی خوب و قوی از مدت ها قبل از چین و واچین وارد کشور شده و در شب چهارشنبه ی آخر سال درست وبه موقع به دست مردم راه یافته اند تا دیگر آتشی روشن نشود و چهارشنبه سوری مان را هم چینی برگزار کنیم!

به هر حال گل پسر ما به یک مهمانی خانوادگی چهارشنبه سوری واقعی دعوت بود و برای اولین بار توانست یک آیین واقعی و سنت میهنش را تجربه کند. به خانه که برگشت گفت: مامان! ما واقعا" از روی آتش پریدیم! منظورم آتش واقعیه نه مثل سالهای قبل که شما برایم شمع روشن می کردید تا از روی آن بپرم!!!

/ 3 نظر / 13 بازدید
تفكر ميان رشته اي

خوب بود.. تازه بستگي داره كدوم محله تهران را ديده باشي.. مثلا اگه فلاح، جواديه، نازي ابد .. يا اون بالاي شرق مثل حكيميه و خاك سفيد، و خلاصه اونجايهاي كه نيروي انتظامي كمتر نيرو براي كنترل حسابي داره... اونم از ساعت 8 شب به بعد!!!!.. كاريش نميشه كرد...[چشمک][گل]

سايت تفريحي تاپ فان

سلام. وبلاگ خوبي داريد. خسته نباشيد. دوست داشتي کمي بخندي به سايت ما هم سر بزن http://topfun20.com